Kurikka är en företagarstad, med fart och dragningskraft också under fritiden. Traditionerna av företagsamhet och att göra tillsammans fortlever starkt: ett bevis är de många evenemangen och ett rikligt utbud på turisttjänster.
Här erbjuds oförglömliga erfarenheter i rökbastu, på fyrhjulingssafari eller genom att kika in i Pirunpesä, Djävulens näste. Efter att ha gått runt i Spelmansstugan och på Snickarmuseet kan turisten bekanta sig exempelvis med loket Risto, besöka westernranchen eller klättra upp i ett utsiktstorn för att beundra det natursköna landskapet.
Det går också bra att tillbringa tid i elparken i Jyllinkoski, där ett elverksmuseum, ett sommarcafé, en naturstig och Jyllipeikkos hydda ligger i närheten av den gamla dammen. För dem som vill övernatta finns det ett urval av olika boendeformer, från hotell och högklassiga stockvillor till stämningsfulla österbottniska hus.